FAQ / Co robić po zalaniu?
Źródeł niepożądanej wilgoci w naszych domach jest wiele, jednak najbardziej szkodliwe będzie tu zalanie. Niezależnie czy woda pochodzi z nieszczelności instalacji wodociągowej, czy centralnego ogrzewania, czy zostało się zalanym przez sąsiada, czy też to u nas nastąpiła awaria. Co robić w sytuacji zalania mieszkania?
Po pierwsze nie należy poddawać się panice. Należy jak najszybciej zidentyfikować i zlokalizować źródło wody. Jeżeli awaria nastąpiła w naszym domu trzeba będzie zakręcić główny zawór wody, bądź też zawór od ogrzewania i usunąć ewentualne nieszczelności. Następnym krokiem powinno być usunięcie stojącej wody z podłóg i otworzenia okien celem wywietrzenia zalegającej w powietrzu wilgoci. Jeżeli lokal jest ubezpieczony należy skontaktować się z ubezpieczycielem i skompletować wymaganą przez niego dokumentację taką jak protokół szkód oraz zdjęcia. W przypadku zalania będącego z winy sąsiada należy wyżej wymieniony protokół sporządzić w jego obecności.
Czego nie robić po zalaniu? Istotnym jest, by zniszczone i uszkodzone przedmioty oraz sprzęty pozostawić do oszacowania przez rzeczoznawcę z zakładu ubezpieczeń. Nie należy w tym czasie podejmować żadnych działań remontowych, gdyż można w ten sposób podważyć skalę poniesionych w wyniku zalania strat.
Po wizycie specjalisty z zakładu ubezpieczeń czas na przywrócenie mieszkania do stanu sprzed zalania. Należy zacząć tu od osuszania, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość gdyż proces ten potrafi być długotrwały. W przypadku ciężkich zalań metody takie jak wietrzenie i zastosowanie domowego osuszacza powietrza mogą okazać się niewystarczające. Nie wszystko trzeba robić samemu, warto zastanowić się nad wynajęciem firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Wykwalifikowanie profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem dobiorą odpowiednie metody usuwania wilgoci, zastosują oni odpowiedni sprzęt do osuszania murów i ścian taki jak nagrzewnice, dmuchawy, wentylatory i osuszacze niedostępne dla przeciętnego użytkownika.