FAQ / Co to jest wilgoć kapilarna?
Wilgoć kapilarna pojawia się szczególnie w starszych budynkach wybudowanych w czasach kiedy to używano średniej jakości materiałów izolacyjnych, a czasem nawet się ich nie stosowało. Część materiałów budowlanych ma porowatą strukturę, co powoduje podciąganie wody w ich wewnętrznych strukturach. Wilgoć przenika z gruntu i podchodzi do coraz wyżej, aż ilość wody podciągniętej oraz odparowanej przez powierzchnie materiału jest równa. Jest to właśnie zjawisko podciągania kapilarnego.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się wilgoci kapilarnej jest wysoki poziom wód gruntowych oraz nieprawidłowo ułożone materiały izolacyjne, bądź całkowity brak ich zastosowania. Do innych przyczyn zalicza się własności materiałów budowlanych stosowanych przy budowie obiektu, szerokość murów, a nawet para wodna generowana przez codzienne czynności.
Jak rozpoznać pojawienie się wilgoci kapilarnej? Przyjmuje ona formę poziomych fal wilgoci w dolnych partiach ściany czy muru, przy czym w górnej części pasa wilgoci można niekiedy zaobserwować wysolenia, czyli skrystalizowane związki mineralne przedostające się z materiałów budulcowych do murów i osadzających się na powierzchni ścian. Charakterystycznym objawem pojawienia się zawilgocenia w murach jest pękanie ścian i odpadanie tynków. Dodatkowo mokre ściany dłużej się nagrzewają, co powoduje, że ogrzewanie zawilgoconych pomieszczeń trwa zdecydowanie dłużej.
Gdy w naszym domu pojawi się wilgoć kapilarna trzeba jak najszybciej działać. Konieczne będzie tu osuszanie ścian i fundamentów. Osuszanie tego typu będzie zbyt trudne i skomplikowane do wykonania samemu, dlatego też warto skontaktować się z firmą specjalizującą się osuszaniem budynków. Doświadczeni pracownicy firmy określą najlepszą metodę usunięcia niechcianej wilgoci oraz sposób jej zapobiegania, by problem nie pojawił się ponownie w przyszłości. Dodatkowo specjaliści określą, czy nadmierna wilgoć nie spowodowała pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni czy grzyba – w takim przypadku konieczne będzie odgrzybianie.