FAQ / Mity o osuszaniu budynków część 2
Dość często w naszych domach i mieszkaniach pojawia się problem wilgoci, z którym ciężko uporać się samemu. Osuszanie budynków to ważny proces, który może pomóc w utrzymaniu zdrowego i bezpiecznego środowiska w pomieszczeniach, obarczony wieloma mitami i nieprawdziwymi przekonaniami.
Osuszanie potrzebne jest tylko po zalaniach.
Panuje ogólne przeświadczenie, że osuszanie konieczne jest jedynie po zalaniu czy powodzi. Prawda jest taka, że wilgoć potrafi kumulować się przez długi czas bez wyraźnych objawów swojej obecności.
Osuszanie nie jest konieczne jeśli wilgoć nie daje objawów.
Brak klasycznych objawów obecności wilgoci takich jak mokre plamy i zacieki na ścianach czy też wykwity pleśni nie oznacza, że problemu nie ma. Wilgoć niepostrzeżenie wnika w ściany, sufity i posadzki, niszczy materiały budowlane i tworzy idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzyba.
Profesjonalne osuszanie jest bardzo drogie.
Prawdą jest, że koszty osuszania nie są niskie. Należy jednak porównać je do wydatków, które konieczne będą na naprawy zniszczeń spowodowanych przez wilgoć. Mowa tu o wszelkiego rodzaju remontach, wymianie podłóg, dywanów i mebli, a nawet ingerencji w fundamenty budynku.
Profesjonalne osuszanie może uszkodzić budynek.
Nowoczesne technologie osuszania zaprojektowane są tak, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia budynku. Zatrudnienie profesjonalnej firmy z wykwalifikowanym personelem zapewnia nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne usuwanie wilgoci bez zagrożenia dla budynku.
Domowe sposoby osuszania są równie skuteczne co profesjonalne.
Domowe sposoby osuszania takie jak stosowanie worków z solą czy też wietrzenie przynosi tymczasowe efekty, jednak nie rozwiązuje problemu samego w sobie. Nie można porównywać metod domowych do zastosowania profesjonalnego, nowoczesnego sprzętu do osuszania.
Osuszanie jest skuteczne tylko latem.
Profesjonalne osuszanie można przeprowadzić z powodzeniem przeprowadzić niezależnie od pory roku. Pozwala na to zastosowanie profesjonalnego sprzętu takiego jak nagrzewnice, dmuchawy, wentylatory i osuszacze.