24H/7 DNI W TYGODNIU
800 235 367

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat usuwania szkód po pożarach w domach
i mieszkaniach

1. Jakie prace należy wykonać po pożarze?

 • Ocenę stanu technicznego budynku
 • Zabezpieczenie pogorzeliska
 • Zabezpieczenie mienia przed dalszym niszczeniem
 • Usunięcie zanieczyszczeń popożarowych
 • Usunięcie i utylizacja gruzu popożarowego
 • Dekontaminacja przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych
 • Restytucja wyposażenia (RTV-AGD, meble, książki etc)
 • Przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych

2. Na jakich zasadach działacie?

W pierwszej kolejności przeprowadzamy darmowe oględziny miejsca szkody. Na ich podstawie nasz inżynier przygotuje dla Państwa kosztorys na przeprowadzenie koniecznych prac (usunięcie sadzy, osadów popożarowych, dekontaminacja, prace odtworzeniowe, prace remontowo-budowlane). Po akceptacji przez Państwa naszego kosztorysu niezwłocznie przystępujemy  do pracy. Współpracujemy z większością firm ubezpieczeniowych.

3. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Współczesne pożary niosą za sobą olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i mienia osób poszkodowanych. W wyniku zachodzących w jego trakcie reakcji chemicznych powstaje cały szereg substancji chemicznych, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz mogą powodować szkody w mieniu.

Dla zdrowia niebezpieczne są substancje rakotwórcze takie jak:  dioksyny, furany, policykliczne węglowodory aromatyczne.

Dla mienia szczególnie niebezpieczny jest kwas  solny, który powoduje korozję elementów metalowych, betonu i tynków . Kwas solny oddziałuje na elementy wykonane z PCV powodując ich przebarwienia (okna, okleiny mebli, obudowy sprzętu rtv-agd).

Tylko użycie specjalistycznych środków chemicznych do neutralizacji osadów popożarowcyh gwarantuje prawidłowe usunięcie szkody.

4. Czy w mieszkaniu po pożarze należy przeprowadzić dekontaminacje?

W większości wypadków takie prace są konieczne do wykonania. Należy założyć, że w trakcie pożaru, spaleniu uległy następujące materiały: tworzywa sztuczne, PCW, farby, kleje, tkaniny syntetyczne. W wyniku reakcji chemicznych zachodzących w jego trakcie powstają substancje niebezpieczne, które należy zneutralizować  po szkodzie. Bardzo rzadko będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której w wyniku pożaru nie powstały substancje niebezpieczne.  Pamiętajmy na zdrowiu  nie warto oszczędzać.

5. Usunięcie zapachu. Czy samo  ozonowanie wystarczy?

Usunięcie zapachów popożarowych jest  skomplikowane i nie ma prostych, sposobów na usunięcie zapachu przy użyciu cudownych metod. Podstawą jest prawidłowe wyczyszczenie obiektu przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych (dekontaminacja). Usunięcie zalegającej sadzy i innych osadów popożarowych z wszystkich powierzchni otwartych jak i zamkniętych takich jak: przestrzenie za zabudowami, meblami etc.. W momencie, kiedy usuniemy źródło powstawania zapachu, dopiero wtedy wykonuje się  ozonowanie, które jest tylko końcowym  elementem procesu usuwania zapachu.

 6. Czy można uratować zanieczyszczone wyposażenie?

Tak. Wyposażenie domu, takie jak mebel, sprzęt RTV-AGD można poddać procesowi restytucji po pożarze i proces ten jest skuteczny.

Kiedy warto czyścić?

Kryterium jest techniczna możliwość wykonania prac oraz ich opłacalność. Czyszczenie elementów elektronicznych odbywa się w specjalnych płynach (kąpiel zanurzeniowa) do tego przeznaczonych, po których elementy te są próżniowo osuszane (procesy podobne do technologii wykorzystywanej przy procesie produkcji tych elementów). Ponad 90% sprzętu zakwalifikowanego do czyszczenia udaje się uratować.

W ofercie dla Państwa będzie uwzględniony koszt restytucji ruchomości. To Państwo podejmują ostateczną decyzję czy chcecie czyścić konkretny sprzęt, czy też nie.

7. Czyszczenie książek i dokumentów po pożarze. Czy jest możliwe?

Tak jest. Dzięki naszym technologiom istnieje możliwość czyszczenia dokumentów i książek po pożarze. Nasz firma posiada duże doświadczenie w wykonywaniu takich usług. Udało się nam uratować w ten sposób dziesiątki tysięcy książek z bibliotek jak i domów prywatnych.

8. Osuszanie po akcji gaśniczej

W wyniku akcji gaśniczej, bardzo często dochodzi do znacznych zalań pomieszczeń oraz materiałów izolacyjnych (wełna mineralna w ścianach działowych, styropian w podłodze etc.). W większości przypadków konieczne może okazać się przeprowadzenie specjalistycznego osuszania budynku. więcej

9. Jakie środki chemiczne wykorzystujecie do dekontaminacji po pożarach. Czy można je kupić u was?

W naszej pracy wykorzystujemy środki chemiczne BELFOR®, które zostały opracowane przez nasze laboratoria. Są to środki profesjonalne i nie są przez nas sprzedawane. 

10. Czy wykonujecie prace odtworzeniowe?

Tak takie prace są przez nas wykonywane. Na życzenie klienta przygotowujemy kosztorys na wykonanie kompleksowej usługi.

Wiemy jak Ci pomóc:

Jeżeli chcą Państwo mieszkać w zdrowym mieszkaniu po pożarze konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych prac dekontaminacyjnych. W trakcie tych prac wykorzystujemy opracowane i opatentowane przez nas specjalistyczne środki chemiczne BELFOR®, które zneutralizują niebezpieczne substancje w Państwa domu. Po wykonaniu tych prac możemy Państwu zaproponować pełen zakres usług remontowo-budowlanych. Zanieczyszczone wyposażenie oraz sprzęt RTV/AGD zostanie przez nas w fachowy sposób przywrócone do stanu poprzedniego, wyczyścimy również okopcone księgozbiory

Najczęściej stosowane działania przy restytucji budynków:

 • Bezpłatne oględziny, analiza szkody oraz przygotowanie oferty
 • Dekontaminacja – usunięcie szkodliwych zanieczyszczeń,
 • Czyszczenie – usunięcie sadzy i nalotów po pożarowych,
 • Neutralizacja zapachów,
 • Prace remontowo-budowlane,
 • Dokumentacja szkody (kosztorysy, protokoły, dokumentacja dla firmy ubezpieczeniowej)
 • Restytucja wyposażenia (RTV - AGD, meble, księgozbiory i inne)

Pamiętaj:

Nasze oględziny są bezpłatne na terenie całego kraju. Współpracujemy z większością firm ubezpieczeniowych. Przygotujemy dla Ciebie wymagane dokumenty dla firmy ubezpieczeniowej (kosztorys, protokoły pomiarowe i inną dokumentację).

 


« powrót


Bezpłatne oględziny

BELFOR POLSKA

Copyright ©2013-2020 BELFOR | All Rights Reserverd | powered by webprojekt.biz